Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Wsparcie dla karmiących mam – co dodać do diety dla zdrowia i energii?

11 listopada, 2024 Wsparcie dla karmiących mam


Wokół diety karmiących matek przez lata narosło wiele mitów, w tym ten o konieczności wyeliminowania z niej niektórych produktów spożywczych, owoców czy warzyw takich jak np. kapusta. Nie musisz jednak tak drastycznie zmieniać swojego jadłospisu. Należy natomiast pamiętać o tym, że dostarczanie swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych wpływa nie tylko na Twoje zdrowie, ale i na jakość pokarmu. Co warto wprowadzić do swojej diety? Sprawdź!

Ogólne zasady żywienia dla karmiących mam – o czym warto pamiętać?

Zacznijmy od tego, że zapotrzebowanie na energię i podstawowe składniki pokarmowe wzrasta podczas okresu karmienia piersią. Przyjmuje się, że powinno być ono wyższe o ok. 500 kcal niż normalne, w pierwszych 6. miesiącach laktacji. Właśnie tyle wynosi wtedy “wydatek energetyczny” podczas produkcji naturalnego pokarmu. W kolejnym półroczu wynosi on już ok. 400 kcal. 

Musisz pamiętać o tym, że Twoja dieta powinna być odpowiednio zróżnicowana i zbilansowana. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienia się niedoborów witamin i minerałów. Zatem w Twoim jadłospisie powinno znaleźć się miejsce dla produktów bogatych m.in. w żelazo, wapń czy też wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, w tym kwasy DHA i EPA.

Miej na uwadze również to, że Twoja dieta powinna dostarczać Ci odpowiednią ilość białka, węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczy. Staraj się jeść zdrowo. Smażenie i pieczenie zastąp gotowaniem. Sięgaj po produkty bogate w białko, świeże warzywa i owoce, czy też pieczywo pełnoziarniste. Oprócz tego, że da Ci energię do działania, to w dodatku jest cennym źródłem błonnika pokarmowego. Zdrowe tłuszcze znajdziesz m.in. w olejach roślinnych, tłustych rybach morskich, a także algach.

Kluczem do sukcesu jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Podczas laktacji Twój organizm do produkcji mleka potrzebuje więcej płynów – ok. 3 litrów na dobę. Możesz pić nie tylko wodę niegazowaną, ale również naturalne napoje w postaci m.in. herbatek ziołowych, soków owocowych i warzywnych czy syropów. Mocna kawa nie wchodzi w grę – jeśli nie potrafisz jej sobie odmówić, ogranicz się do 1-2 filiżanek słabego naparu.

Ogólne zasady żywienia dla karmiących mam

Jakie suplementy warto dodać do diety podczas karmienia piersią?

Wsparciem dla kobiecego organizmu podczas laktacji mogą być wysokiej klasy suplementy dla karmiących piersią. Jednym z najbardziej polecanych jest tran ze świeżych wątróbek dorsza atlantyckiego. Stanowi on bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3: DHA i EPA. Są to składniki, które mają bardzo pozytywny wpływ na organizm zarówno matki, jak i dziecka. Co więcej – maluch potrzebuje ich do prawidłowego rozwoju, a zwłaszcza układu nerwowego i mózgu. Dlatego też spożywanie tranu może zadziałać z korzyścią również w trakcie ciąży. Pamiętaj jednak o tym, aby jego wprowadzenie do codziennego menu skonsultować ze swoim lekarzem.

Możesz sięgnąć również po specjalne oleje dla mam, które zostały stworzone z myślą zarówno o przyszłych, jak i tych w ciąży i karmiących. Produkty na bazie naturalnych olejów roślinnych takich jak m.in. olej z wiesiołka, lniany, słonecznikowy czy z nasion chia pozwala kompleksowo wspierać organizm karmiących matek. Olej dla mam może być cennym źródłem m.in. kwasów omega-3, aktywnej formy kwasu foliowego, jak również szeregu innych witamin ważnych nie tylko z punktu widzenia Twojego samopoczucia i zdrowia, ale również Twojego maluszka.

Artykuł sponsorowany

Redakcja svoi.pl

Kochamy biżuterię, elegancję i styl, dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie masę wiedzy i porad odnośnie właśnie błyskotek, urody, mody i lifestylu! Zanurz się w świecie stylizacji, wyjątkowych akcesoriów i dbania o siebie zarówno mentalnie jak i wizualnie!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jednodniowe soczewki kontaktowe dla alergików
Wsparcie dla karmiących mam
Jak uzyskać receptę online za granicą

Jesteś zainteresowany reklamą?